Kilka wiadomości z Krymu.

Dochodzą mnie wiadomości od mieszkańców Krymu. Ludzie przezywają tragedie, bo nie wiedzą, że są oszukani. Zombo-pudło (tak mówią Ukraińcy na telewizję rosyjską) ich faszeruje kłamstwami.

Czasami w Polsce słyszę w kawiarniach i w TV – No cóż Krym już jest Rosyjski. Z łatwością mówią. To tak jak by powiedzieć – Białystok jest już rosyjski. No cóż.

Żona ukraińskiego oficera z jednostki na Krymie mówi, że wyrzucają Rosjanie ich z mieszkania, albo muszą przyjąć obywatelstwo Rosji. Ale nie wiadomo, czy zostaną w wojsku, bo bedą ekzaminy. A mieszkanie kupili przed chwilą. I są zmuszani iść w nieznane, bo mieszkania kupione „na wojsko” i teraz to już rosyjskie mieszkanie.

Dzisiaj starsze małżeństwo w Jałcie wróciło do domu z nowiutkimi paszportami Rosyjskiej Federacji. Poszli jako pierwsi, bo bardzo chcieli już je mieć. Obowiązkowy w rosyjskich paszportach jest meldunek. Okazało siė, że zostali zameldowani na dalekiej północy Rosji w Magadanie, a nie w Jałcie. Na dalekiej północy! Bo w Krymie nie mogą być zameldowani, nawet we własnym mieszkaniu. Magadan jest miastem rodem z rosyjskich kawałów o tematyce więziennej. To właśnie na Magadan wysyłano najgorsze szumowiny i dysydentów, przeciwników Kremla. A nie mogą mieć meldunku Krymskiego, bo terytorium nie jest uznawany.

Czyżby Putin wiedział, że po wejściu w rzeczywistość Rosyjską, byli obywateli Ukrainy staną się przeciwnikami politycznego systemu Moskwy? Bo zobaczą wszystko na własne oczy, a nie z zombopudła. A może to głupota urzędników, którzy nawet nie próbują udawać, że będzie życie jak w raju, choćby proforma, na spokojny początek? Już wiedzą, że mężczyźni, nowi obywatele, będą służyć w wojsku, bo jest tam wciąż obowiązek wojskowy. I bedą służyć w całej Rosji. Tak jak ja kiedyś. Pociągiem sie jechało 7 dni do jednostki. Nie widziałem matki przez 2 lata, a kiedy zmarł tata nie zdążyłem na pogrzeb. Tak daleko służyłem.

A najgorszą historię opowiedziała żona oficera z zablokowanej jednostki wojskowej, która nie chciała się poddać.

Oficerowie dowiedzieli się, że przedszkole z ich dziećmi zostało otoczone przez żołnierzy i jeśli jednostka się nie podda, to wezmą szturmem przedszkole. Ku chwale rosyjskiego oręża. Niektórzy oficerowie poddając się okupantom mieli łzy w oczach. Na innym wideo widziałem, jak żołnierz pod przymusem ściąga z masztu sztandar Ukrainy i płacze.

We mnie też wszystko kipi. Ale przewaga wojsk Rosji tam jest tak miażdżąca, że walka skończyła by się szybko i z bardzo złym skutkiem. Trzeba nabrać się sił i ciut pózniej zawalczyć o godność. Janukowycz niszczył kraj i armię bardzo skutecznie. Udało mu się.

Ludzie boją się manifestować narodową przynależność inna niż rosyjska. Bali się wychodzić z domów w dniu referendum i w inne dni. Mieszkanka pewnego miasta na Krymie mówi, że kiedy poszła na referendum o 16 zobaczyła listę tych kto już głosował z jej dzielnicy. Było to tylko 3 osoby! Większość boi się Rosji na Krymie. Nawet Rosjanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s