Wybory

W niedzielę nie będziemy wybierać arcykapłana czy biskupa. Będą to wybory prezydenta. Od spraw moralnych jest kościół. 

Zadaniem prezydenta jest przede wszystkim pilnowanie, by była stabilizacja ekonomiczna i przeprowadzane reformy. 

Prezydent wyznacza głowę NBP, który dba o to, by kurs złotego był stabilny. O ile, nie dzieją się rzeczy, jak z frankiem szwajcarskim, kiedy to Szwajcarzy spowodowali zmianę kursu na całym świecie. Nudna prezedentura Komorowskiego odpowiada tym wymogom. Jest podobna do prezedentury rządzących w większości krajów Europiejsckich, gdzie życie toczy się według planu. Nieprzywidywalny i chaotyczny rewolucjonista szkodzi. Cierpi kurs walut, inwestorzy uciekają. Tak się dzieje na Wegrzech, co doprowadziło Węgry do kłaniania się Moskwie.  Choć na początku nie mieli takich zamiarów. Ostatnie doniesienia o tym, że Orban spłacił kredyty, nie jest wielce pocieszające, bo stoi za tym Kreml. 

Po drugie. Prezydent podpisuje ustawy przyjęte przez parlament. Polska wciąż robi reformy, by życie było na wyższym poziomie. Reformy są niewygodne i często zwykły człowiek cierpi, ale potem jest lepiej. Najgorzej było za prezydenta Kaczyńskiego, który nakładał weto na ważne ustawy. Myślałem dlaczego tak robił. Podstawowa przyczyną może być światopogląd katolicki, który już przez wieki pokazuje różnicę między bogatą północną Europą protestancką, a biedniejszą południową, katolicką. Duda jest z tego samego obozu i będzie raczej zachowywał się podobnie – hamować niepopularne reformy. 

Krytyk PO, Balcerowicz, zapytany czy pomysł Dudy na powstrzymanie emigracji zarobkowej jest dobry powiedział, że nie. To co proponuje Duda, skończy się jeszcze większą emigracją. Główną przyczyną takiej sytuacji nazwał, o ile dobrze pamiętam, że na jego reformy pójdą państwowe pieniądze. Za tym pójdzie podwyższenie podatków, bo ktoś za to musi zapłacić. Obniżenie wieku emerytalnego – Niemcy na to nie stać, dlatego tak mają. Nie będzie stać też Polski. W tym momencie jest to mitem, że obniży się wiek odejścia na emeryturę. I jeszcze kilka mechanizmów ekonomicznych spowoduje odejście inwestorów. Na przykład większy podatek dla zagranicznych centrów handlowych. Przestanie im się opłacać działać w Polsce. Tysiące stracą prace. To jest czysta matematyka. Nie jestem ekonomistą, więc darujcie mi dość powierzchowne wyjaśnienie tej sprawy. 

Zagłosuję na nudnego. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s